Mesane Kanseri

Mesane Kanseri

Mesane hücrelerinin anormal şekilde çoğalması nedeniyle mesane kanseri ortaya çıkabilmektedir. Ağrısız kanlı idrar yapma şikayeti ile kendini gösterir. En önemli sebep sigara kullanımıdır.
Mesane Taşları

Mesane Taşları

Taşlar, genellikle böbrekte oluşur ve mesaneye doğru ilerler. Mesaneye gelen taşlar buradan atılamazsa ağrıya neden olmaktadır. Ayrıca prostat büyümesi gibi tıkanıklığa neden olan hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. Bu durumda hem taşın alınması hem de tıkanıklığın giderilmesi gerekmektedir.
Üriner İnkontinans

Üriner İnkontinans

Üriner inkontinans, özellikle 30 yaş üstü kadınları etkileyen ve oldukça rahatsız edici bir tıbbi problemdir. Stres ve Sıkışma olmak üzere 2 farklı tipi vardır. Sıkışma tipi idrar kaçırma ilaç ile tedavi edilirken, Stres tipi idrar kaçırmanın tedavisi genellikle cerrahi ile olur. Erkeklerde görülen prostat ameliyatları sonrası idrar kaçırmanın bir bölümü ilaçla tedavi edilebilirken, birçoğunda için yapay kapak (artifisyel sfinkter) takılması gerekmektedir.
Aşırı Aktif Mesane

Aşırı Aktif Mesane

Mesane kasının kontrolsüz şekilde kasılarak, sık idrar çıkma ve bazen idrar kaçırmaya neden olan önemli bir rahatsızlıktır. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Genellikle ilaç ile tedavi edilir.
Sistit

Sistit

Sistit, mesane duvarı enfeksiyonuna verilen isimdir. Özellikle kadınlarda görülen ve oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Tedavisi karmaşık ve uzun sürelidir.
Sistosel

Sistosel

Mesaneyi ve diğer pelvik organları tutan kasların zayıflaması nedeniyle mesanenin vajinaya doğru baskı yapmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. İdrar yapma problemleri ile semptom veren bir rahatsızlıktır. Tedavisi cerrahidir.
Hastalıktan değil, geç kalmaktan korkun