Testis Tümörü

Testis Tümörü

En sık 15-35 yaş arasında görülür. Testiste, ağrısız ele gelen kitle şeklinde kendisini gösterir. Erken tanı halinde sadece testisin alınması yeterlidir. Erken tanı için; ayda bir defa kendi kendini testis muayenesi yapılması önerilir.
Varikosel

Varikosel

Varikosel; testisten gelen venlerin (toplardamar) genişlemesidir. Sık olarak rastlanır. Ağrı yapabilir. %5-10 hastada kısırlığa (infertilite) neden olur. Sperm parametrelerinde bozukluğa neden oluyorsa cerrahi ile tedavi etmek gerekir.
Testis iltihabı (Orşit&Epididimit)

Testis iltihabı (Orşit&Epididimit)

Testis ve sperm kanallarının iltihabı olarak tanımlanan epididimoorşit en sık genç erkekleri etkiliyor. Çeşitli enfeksiyonların sperm kanalları (epididim) ve testise ulaşmasıyla oluşan bu iltihap testiste şişme ve ağrıya yol açıyor. Tedavide antibiyorik, antiinflamatuar ve testis elevasyonu genellikle yeterli olur. Diyabet hastalarında hızlı ilerleyip yayılabilir.
İnmemiş Testis

İnmemiş Testis

Bazı erkeklerde doğumdan önce testislerden biri ya da her ikisi haya kesesine hiç inmez ve vücudun içinde kalır. Bu durum (testisler tarafından) hasarlı sperm üretimine, kısırlık riskinin artmasına ve testis torsiyonu riskinin artmasına yol açar. 2 yaşından önce tedavi edilmelidir. Tedavi cerrahidir.
Testis Torsiyonu

Testis Torsiyonu

Testis torsiyonu, testisin sperm kanalı etrafında dönmesiyle testise kan gitmemesi durumunda meydana gelir. Acil olarak cerrahi ile tedavi edilmelidir.
Hastalıktan değil, geç kalmaktan korkun